Nie czytaj tego!

Pod żadnym pozorem nie czytaj dalszej części tego artykułu, zwłaszcza jeżeli w dalszym ciągu wolisz należeć do większości osób, które nieświadomie bronią się przed lepszymi zarobkami! Zwłaszcza jeżeli jest Ci z tym wygodnie i nie masz ochoty niczego zmieniać!

Mimo wszystko, jeżeli w dalszym ciągu czytasz moje słowa to znak, że udało mi się w Tobie wywołać pożądany efekt. Od tego momentu mogę być z Tobą szczery – pierwsza część niniejszego wpisu, ma charakter prowokacyjny nie bez powodu… Ale do rzeczy…

Obecnie, mało który student, kończący swoją edukację na wyższej uczelni oraz zdobywający ten jakże upragniony tytuł inżyniera jest w pełni przygotowany do samodzielnej pracy w biurze projektowym. Niestety, nie jest to może powód do dumy narodowej, ale takie są fakty – co zresztą potwierdzają najnowsze badania. Między innymi, dlatego też postanowiłem założyć jak i prowadzić serwis swiadomyprojektant.pl, specjalnie po to, aby dzielić się tutaj swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Moim głównym celem jest pomoc świeżo upieczonym inżynierom (chociaż nie tylko im), aby byli oni w stanie podejmować świadome oraz racjonalne decyzje. Aby oddawane przez nie projekty były kompletne oraz przemyślane, co niestety w obecnych czasach jest coraz rzadziej spotykane…

Jednak tutaj od razu muszę coś zaznaczyć. Jeżeli Twoje aspiracje ograniczają się jedynie do „letargu” w pracy to jak najszybciej opuść tę stronę – nie znajdziesz na niej nic co mogłoby być dla Ciebie interesujące. Jeżeli natomiast chciałbyś pogłębiać swoją wiedzę, stawać się coraz lepszym projektantem to jestem przekonany, że materiały, które będę tutaj zamieszczał będą dla Ciebie bardzo pomocne.

Jaka jest Twoja wartość?

Na samym początku napisałem, że większość osób nieświadomie opiera się większym zarobkom. Pozwól, że rozwinę tutaj tą myśl nieco szerzej…

Wyobraź sobie, że zaraz po skończeniu studiów, jeżeli oczywiście nie zdecydowałeś się na założenie własnej firmy, przychodzisz na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Napisałeś zapewne kilkanaście, kilkadziesiąt, a może nawet i kilkaset CV i w końcu osiągnąłeś swój pierwszy cel, jakim jest właśnie zaproszenie na rozmowę o pracę. W końcu, kiedy przyszedł ten wyczekiwany przez Ciebie dzień, założyłeś odpowiednie ubranie oraz wyszedłeś z domu na rozmowę, podczas której, z całą pewnością padnie to standardowe pytanie ile chciałbyś zarabiać?

I tutaj pewnie pojawia Ci się dylemat, bo ile miałbyś powiedzieć? Z jednej strony chciałbyś zarabiać jak najwięcej, ale z drugiej… co potrafisz, jaka jest Twoja wartość? Pamiętaj, że Twoje zarobki są ściśle powiązane z wartością jaką wytwarzasz. Dlatego im więcej jesteś w stanie zrobić dla swojego pracodawcy, tym większych pieniędzy masz prawo oczekiwać. Systematycznie się ucząc zdobywasz nową wiedzę, dzięki której Twoja praca powinna być lepsza, dokładniejsza, a Ty sam powinieneś pracować wydajniej, co powinno zaowocować większymi zarobkami.

Ale wróćmy do pytania, ile powinieneś zarabiać na początku swojej kariery. Niestety każdy przypadek jest na tyle indywidualny, że nie ośmieliłbym się udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wg mnie najlepszym rozwiązaniem będzie jak postawisz się sam w roli swojego potencjalnego pracodawcy i odpowiesz sobie na pytanie – czy wiedząc dokładnie ile umiesz, Ty sam dałbyś sobie takie zarobki?

Zostań ekspertem w swojej dziedzinie

Nie jest tajemnicą, że trendy bezustannie się zmieniają, a technologia ciągle się rozwija. Dotyczy to praktycznie wszystkich dziedzin życia, wliczając w to oczywiście instalacje sanitarne. Dlatego, aby znać najnowsze technologie wymagana jest nieustanna nauka i ciągłe doskonalenia swoich umiejętności. W końcu jak to kiedyś powiedział Johann Wolfgang von Goethe: „Kto stoi w miejscu ten się cofa.”

Naturalnie w parze z większą wiedzą oraz lepszymi umiejętnościami powinny iść większe pieniądze. Według wielu teorii, aby zostać ekspertem w danej dziedzinie potrzeba przeznaczyć na nią około 10 000 godzin. Dlatego droga ta z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale dlaczego właśnie Ty nie miałbyś należeć do 10% profesjonalistów? Dlaczego to właśnie Ty nie miałbyś znacznie zwiększyć swoje zarobki oraz komfort życia? Wiem, że stać Cię na to! Z drugiej jednak strony, oczywiście zawsze możesz poprzestać na wiedzy, którą wyniosłeś ze studiów i na najniższej płacy, ale czy o to Ci tak naprawdę chodzi?

Liczne badania potwierdzają, że człowiek uczy się najwięcej w pierwszych latach swojej pracy. Wtedy też jego zarobki zwiększają się w największym tempie. A co się dzieje później? Większości wydaje się, że już wszystko umieją i proces nauki zaczyna u nich spadać… Co prawda ich zarobki dalej się wtedy, ale już nie w takim tempie. Tutaj sam możesz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego.

Jak pracować efektywnie?

Od pierwszych lat życia jesteśmy uczeni, że ciężka praca popłaca. Powiem Ci coś – jest to mit, w który wierzą miliony osób. To nie ciężka praca popłaca i przynosi duży dochód, ale mądra praca! Są techniki, które pozwalają znacznie zwiększyć efektywność pracy. Są sposoby, aby poprawić koncentrację i pracować na znacznie wyższych obrotach niż normalnie. Ale wiesz co? 90% ludzi nie ma nawet o nich najmniejszego pojęcia…

Oczywiście na łamach niniejszego serwisu podzielę się z Tobą częścią takich technik. Będą to techniki które znam, z których korzystam i które w 100% wiem, że działają. Dzięki temu będziesz miał możliwość samodzielnie sprawdzić je w rzeczywistości i sam ocenić rezultaty. Na obecną chwilę powiem Ci tylko, że efekty te mogą Cię bardzo zaskoczyć…

Kim w ogóle jestem?

Właśnie… Kim ja w ogóle jestem? Mam na imię Kuba i bardzo miło jest mi Cię poznać. 🙂 W 2011 roku ukończyłem Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie na wydziale Inżynierii środowiska i zaraz po tym rozpocząłem swoją pierwszą pracę w biurze projektowym. Egzamin na uprawnienia budowlane zdałem w 2017 roku.

To tyle jeżeli chodzi o edukację. A co poza tym? Lubię zgłębiać wiedzę dotycząca zagadnień branżowych, nowatorskich urządzeń oraz wszelkiego rodzaju technik, pozwalających osiągać lepsze efekty w pracy. Ponieważ przetestowałem ogromną ilość takich technik, wiem co u mnie działa, a co nie. Dlatego też mogę się nimi tutaj z Tobą podzielić, ponieważ jestem pewny, że to co będę chciał Ci przekazać po prostu działa. Ale czy Ty z tego skorzystasz to już zależy tylko i wyłącznie od Ciebie…

Na zakończenie odpowiem Ci jeszcze na pytanie, które pewnie przyszło Ci do głowy – dlaczego chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą oraz doświadczeniem? Odpowiedź jest prosta – bo mam taką możliwość oraz takie życzenie. Poza tym należę do osób, które wierzą w to, że karma wraca i wiem, że pomoc, którą dzisiaj daję Tobie, kiedyś do mnie wróci.

A więc startujemy!